Zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Folkloru organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica. By na parę dni miasto i gmina zmieniły się w międzynarodową stolicę kultury postawiono w tym roku na kooperację trzech partnerów (GOK Oleśnica, MOKiS Oleśnica oraz LGD Dobra Widawa) i organizację Festiwalu Folkloru, Dni Europy i Jarmarku Produktu Lokalnego w jednym terminie.
Gminny Ośrodek Kultury swoje działania rozpoczął w piątek 20 września 2013 r. od Biesiady Międzykulturowej w świetlicy wiejskiej we Wszechświętem. Po powitaniu gości przez Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Oleśnica Dorotę Bartczak, głos zabrał wójt Marcin Kasina, który oficjalnie dokonał otwarcia Festiwalu. Na przygotowanej scenie w ten wieczór prezentowały się kolejno: Kapela Ludowa „SMYKI”, folk-rockowy zespół z Włoch Południowych „KALAMU”, Zespół Pieśni i Tańca „OLEŚNICZANIE”, Zespoły Tańca „STRUMYCZEK” i „SŁOŃCE” z Ukrainy wraz z „Zespołem Tradycyjnych Instrumentów Ludowych” z Ukrainy, a także Zespół Pieśni i Tańca „TRAMBLANKA” z Opoczna. Kolejny dzień Festiwalu (sobota 21 września 2013 r.) to działania i prezentacje zespołów w Oleśnicy. O godz. 11.00 ulicami miasta (z hotelu Mona Mo do Rynku) przemaszerował korowód na czele z Kapelą ”Smyki” i zespołami, które biorą udział w Festiwalu. To właśnie Rynek Miejski w Oleśnicy był w tym dniu folkową stolicą dolnego śląska. Od godz. 15.30 na scenie zaprezentowały się zespoły z Gminy Oleśnica: Zespół Pieśni i Tańca OLEŚNICZANIE, Zespół Wyszogrodzianie, Zespół Jarzębina, Zespół Zazula, Zespół Krzeczyniacy oraz Zespół Pokolenia. Następnie scena należała do gości m.in. Zespołu Pieśni i Tańca TRAMBLANKA (tańce opoczańskie, rzeszowskiei łowickie), Zespołu SŁOŃCE i STRUMYCZEK (Ukraina, folklor ukraiński), Zespół Ansambl Peregrinus (Wrocław, folklor tatarski), Zespołu Veve & The Jampack,(Belgia, folklor Haiti i World Music) oraz Zespołu Kalamu, (Włochy, folklor Włoch Południowych).
Niedzielę 22 września zadedykowano m.in. sztuce współczesnej. Nawa boczna kościoła św. Jerzego w Oleśnicy w tym dniu była miejscem 3 wydarzeń zorganizowanych przez GOK Oleśnica. Pierwszym z nich był TKACZ ILUZJI - Spektakl Niezależnej Manufaktury Tanecznej z Wrocławia. Spektakl opowiedziany ruchem (taniec współczesny) z projekcjami multimedialnymi i muzyką improwizowaną na żywo (reżyseria: Ewa Staroń, muzyka: Piotr Michałowski). Kolejną atrakcją były projekcje czarnobiałych filmów autorskich, których reżyserem jest francuski artysta video i fotograf Gerald Assouline. Profesor socjologii z Grenoble, który szczególnie zainteresowany jest „Kresami” Europy Wschodniej. Realizując wiele wypraw artystycznych zawitał również do Oleśnicy, gdzie w ramach Festiwalu Folkloru opowiadał osobiście widzom o swoich filmach. „Niedzielę ze sztuką współczesną” zakończył koncert tradycyjnej muzyki włoskiej w nowoczesnym opracowaniu w wykonaniu zespołu KALAMU. Muzycy tego zespołu zaczęli od przekształcenia muzyki ludowej, z czasem tworząc swój osobisty styl. Kluczowe słowo określające KALAMU to z pewnością energia, zaangażowanie i zabawa – i tego nie zabrakło podczas ich występów. W tym ostatnim dniu Festiwalu wystąpił również na Oleśnickim Rynku zespół Boguszyczanie z Boguszyc, a w świetlicy wiejskiej w Sokołowicach odbył się WIECZÓR FOLKLORU UKRAIŃSKIEGO z udziałem zespołów z Ukrainy.
Niedzielnymi występami zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Folkloru, zapraszamy wszystkich Państwa do obejrzenia galerii z tych wydarzeń.
DZIEŃ I - Biesiada Międzynarodowa we Wszechświętem 20.09.2013
Kliknij tutaj aby przejść do zdjęć
Dzień II - Korowód ulicami Oleśnicy 21.09.2013
Kliknij tutaj aby przejść do zdjęć
DZIEŃ II - Prezentacje zespołów II Międzynarodowego Festiwalu Folkloru na Rynku Miejskim w Oleśnicy 21.09.2013
Kliknij tutaj aby przejść do zdjęć
DZIEŃ III - Niedziela ze sztuką współczesną w Nawie bocznej Kościoła św. Jerzego w Oleśnicy 22.09.2013
Kliknij tutaj aby przejść do zdjęć
|