Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica zakończył kolejny etap działań w ramach projektu 2WARdS-Europe.
Przedstawiciele Ośrodka wraz z grupą seniorów z Ligoty Wielkiej oraz opiekunami wzięli udział w przedostatnim spotkaniu, zorganizowanym tym razem przez Jugend- &Kulturprojekte e.V. w Dreźnie. Dla naszych seniorów i wolontariuszy była to kolejna szansa zobaczyć się i dalej współpracować z partnerami projektu, po niezwykle udanym spotkaniu zorganizowanym w Gminie Oleśnica we wrześniu 2013 r.
Zgodnie z programem wyjazdu, zaplanowanym od 19 do 22 marca 2014 grupa „uczących się” dorosłych uczestników zwiedziła m.in.: • Miejskie Muzeum, gdzie poznać można historię i najważniejsze wydarzenia, które ukształtowały Drezno, • Kościół Marii Panny (Frauenkirche), to znajdująca się na drezdeńskim Rynku monumentalna świątynia, która jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej, a odbudowany w 2005 roku po zniszczeniach II wojny światowej, stał się symbolem pokoju • Muzeum Wojskowo-Historyczne Bundeswehry, którego początki sięgają lat 1873 - 1877. Imponujących rozmiarów przebudowę obiektu zakończono 15 października 2011 roku, • Zwinger - pałacowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie.
Niezwykle ważnym punktem programu była wizyta w siedzibie Departamentu Kultury drezdeńskiego Ratusza. Uczestnicy i partnerzy projektu mieli możliwość spotkania z Dyrektorem Departamentu, Panem Manfredem Wiemerem oraz szansę na ocenę dotychczasowo podjętych działań i zrealizowanych projektów filmowych.
Dla grupy seniorów bardzo intensywny był dzień warsztatowy, czyli piątek. Podczas wizyty w drezdeńskim Gimnazjum Buhlau, grupie dorosłych zaproponowano m.in. warsztaty fotograficzne (podczas których skanowano stare fotografie i przygotowywano materiał do publikacji „Albumu Pamięci”), warsztaty muzyczne (w trakcie warsztatów zaproponowano naukę tradycyjnej pieśni w języku niemieckim), warsztaty lepienia z gliny (bardzo twórcze zajęcia, na których z pomocą uczniów i w odpowiednio wyposażonej sali, uczestnicy mieli możliwość stworzenia swojego własnego symbolu pokoju) i warsztaty malarskie (zorganizowane z młodzieżą zajęcia, na których przy pomocy pędzli, farb i ołówków można było namalować prace związane z tematyka projektu).
Zarówno dla koordynatorów, jak i dla grupy „uczących się” dorosłych były to niezwykle intensywne 4 dni. Cieszymy się, że po raz kolejny nasze starania i praca zostały docenione przez partnerów z Europy.
Wyjazd był w pełni finansowany ze środków projektu „2WARdS Europe”, który łączy działania 11 partnerów z 10 krajów (Belgii, Francji, Niemiec, Czech, Węgier, Łotwy, Chorwacji, Austrii, Finlandii i Polski) w ramach dotacji z tzw. Projektu Partnerskiego GRUNDTVIGA. Dotyczy on współpracy międzypokoleniowej, rejestrowania wspomnień seniorów i organizowania dodatkowych form spędzania wolnego czasu. Ważnym celem projektu jest również udokumentowanie innowacyjnych i kreatywnych metod i procesów uczenia się w pracy międzypokoleniowej. Tytuł projektu "2WARdS-Europe" to gra słów: "dwie wojny w Europie" i "w kierunku Europy".
Fotorelacja:
kliknij tutaj aby przejść do zdjęć |